Atyám, én nem ilyen húsvétot akartam. Nagyon nem.

Még tűzszünetet is kaptunk. Húsvéti, harmincórás, de mégiscsak tűzszünet. Aztán mégis mindkét fél azt harsogta: mi betartottuk, ők lőttek. Varga Mátyás Zsolt írása.

Ha nincs konszenzus, további szavazási fordulók következnek, amíg egy jelölt meg nem szerzi a szükséges támogatást.
Az Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, a pápa halála utáni események szabályait és eljárásait meghatározó liturgikus szöveg szerint a konklávé a pápa halála utáni 15. és 20. nap között, tehát május 5. és március 10. között zajlik majd — írja a La Repubblica olasz lap.
Szent II. János Pál pápa 2005. április 2-án halt meg, Joseph Ratzingert pedig kétnapos konklávén választották meg XVI. Benedek pápának április 19-én. Rá öt napra, 24-én iktatták be, és a római püspöki széktemplomot, a Lateráni Szent János Bazilikát május 7-én foglalta el. Azaz az interregnum maga 17 napot tartott (a pápa megválasztásáig). Benedek pápasága lemondása okán 2013. február 28-án ért véget, Jorge Bergoglio Buenos Aires-i érseket pedig egy két napos konklávén március 13-án választották pápává, és 19-án iktatták be. Az interregnum ekkor tehát 13 nap volt.
Ezt is ajánljuk a témában
Még tűzszünetet is kaptunk. Húsvéti, harmincórás, de mégiscsak tűzszünet. Aztán mégis mindkét fél azt harsogta: mi betartottuk, ők lőttek. Varga Mátyás Zsolt írása.
A konklávén, amit a Sixtus-kápolnában kell tartani, részt kell vennie minden bíborosnak, aki a pápa halálának napjáig nem töltötte be a 80. életévét. A többiek nem vehetnek részt.
A bíborosi kollégium a pápa tanácsadóit takarja, lényegében a Szentszék szenátusát. A középkorban 20-40 fős volt a testület, mely az előző évszázadokban fokozatosan felduzzadt. Jelenleg 252 tagja van, akikből 135-en vannak nyolcvan év alatt, azaz ők vehetnek részt a konklávén, de elvileg nem csak maguk közül választhatnak.
A konkávé elkezdésével legalább két hetet várni kell, de legkésőbb a pápa halálát követő huszadik nap el kell kezdődnie. Az első nap délelőttjén tartják a pápa megválasztásáért, azaz Pro eligendo Pontifice szentmisét, melyet a bíborosi kar vezetője, azaz dékánja celebrál, aki jelenleg a 91 éves Giovanni Battista Re olasz bíboros, aki koránál fogva nem lesz jelen a konklávén, ezért magát a konklávét Pietro Parolin államtitkár bíboros fogja vezetni.
A legfiatalabb diakónusbíboros sorshúzással kiválaszt kilenc bíborost: három szavazatszedőt, három revizort és három beteglátogatót (akik elmennek az esetleg ágyhoz kötött bíborosok szavazataiért). A szavazólap tetején ez a felirat olvasható: „Eligo in Summum Pontificem”, azaz: „Pápának választom”. Ez alá írják a szavazók az általuk preferált bíborostársuk nevét.
Tartózkodni nem lehet.
Az első nap egy szavazás van, a továbbiakon délelőtt is kettő és délután is kettő. XVI. Benedek 2007-es rendelkezése szerint a kétharmados, minősített többséghez ragaszkodni kell (ami jelenleg 90 szavazatot jelent), de 30 forduló elteltével, a konklávé 11. napján már csak a két legtöbb szavazatot kapott bíboros közül lehet választani, akik ekkor már nem szavazhatnak.
A szavazólapokat a kápolna hátsó sarkában lévő kályhában égetik el.
és idővel megjelenik a Szent Péter bazilika balkonján a bíborosi kar protodékánja (a bíborosok három rendjéből – püspöki, diakónusi, presbiteri – a diakónusi rend legrégebb óta bíboros tagja), Dominique Mamberti marokkói születésű francia bíboros, hogy bejelentse:
„Annuntio vobis gaudium magnum: habemus papam! Eminentissimum ac reverendissimum dominum, dominum [keresztnév] Sanctæ Romanæ Ecclesiæ cardinalem [vezetéknév], qui sibi nomen imposuit [pápai név].”
Magyarul:
Nagy örömhírt mondok nektek: van pápánk! Őeminenciája és őméltósága [keresztnév] úr, a Szent Római Egyház [vezetéknév] kardinálisa, aki magának a [pápai név] nevet választotta.”
Nyitóképünk illusztráció! Fotó: Isabella Bonotto / ANADOLU AGENCY / Anadolu via AFP